Powstańcze bieganie


Biegi z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego przeszły już do historii. My wzięliśmy udział w czterech, chociaż "wzięliśmy udział" to tak nie do końca :), ale po kolei... Setna rocznica była dobrym pretekstem, żeby przybliżyć i nagłośnić to niedoceniane wydarzenie historyczne, propagować wiedzę o nim, budować świadomość o chlubnej przeszłości Wielkopolan.Pierwszy bieg to bieg drugi Grand Prix Trzemeszna w Gołąbkach. Przed i po biegu można było oglądać wystawę poświęconą Powstaniu.

 

Bieg drugi to IV Bieg Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Magia tego biegu polegała na tym że ... biegu nie było, ale medal - każdy odbierający pakiet - otrzymał. Bieg miał się odbyć jak co roku dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania - 27 grudnia i to był pośredni powód jego odwołania. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że przyczyną był udział prezydenta RP w oficjalnych obchodach rocznicy i nie wystarczyło funkcjonariuszy do ochrony obu wydarzeń. A swoją drogą, trzeba tak chronić przed suwerenem ???

Ale to co najważniejsze w takim biegu, czyli hymn i grochówka - było :)

 

Bieg trzeci to z kolei I Bieg im. Średzkich Powstańców w Środzie Wielkopolskiej. Dystans był niestandardowy, bo 12 km, czyli 2 kółka wokół jeziora. Co zapamiętamy z tego biegu? Wiatr, deszcz i oprawa startu biegu (niecodziennie biegnie sie w szpalerze odpalonych rac i okrzyków "cześć i chwała bohaterom")

 

Bieg czwarty to również pierwszy Żniński Bieg Powstańczy. Trasa 5 km, płaska z jednym niewielkim podbiegiem. Podniośle, uroczyście, skromnie, ale symatycznie. 

 

W poprzednich latach uczestniczyliśmy tylko w biegu poznańskim (poprzednie edycje się odbyły :). Cieszy fakt, że ilość biegów poświęconych Powstaniu wzrasta. Mamy nadzieję że te, które miały swoje pierwsze edycje, będą kontynuowane.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

 

  

                                            Leszek Wojtaszak

 

Galeria