24 maja 2002 roku w trakcie wieczorku sportowo – artystycznego została zaprezentowana drużyna nowopowstałego klubu „Altom”.

W jej skład weszło 10 gnieźnieńskich biegaczy:
Kazimierz Biskupski, Jaromir Dziel, Grzegorz Kowalski, Klaudiusz Kozłowski, Zenon Lurka, Wojciech Łącki, Lech Salita, Bogdan Kruczkowski, Tomasz Szajda oraz Andrzej Krzyścin.
Tym samym klub „Altom” rozpoczął oficjalnie istnieć.
Słowo „oficjalnie” pojawia się nie bez kozery, ponieważ 2 tygodnie wcześniej Andrzej Krzyścin w barwach „Altomu” zdobył 3 miejsce na krakowskim maratonie, a zawodnicy Altomu tydzień później zgarniali nagrody na XVI Międzynarodowym Biegu Swarków w Swarzędzu.
A potem było już tylko lepiej … 🙂

27 kwietnia 2003 – tego dnia klub Altom zorganizował po raz pierwszy Międzynarodowy Bieg Zjednoczonej Europy.

Główną  imprezę biegową poprzedził bieg przedszkolaków wokół gnieźnieńskiego rynku, w którym wystartowało blisko 100 dzieci w wieku przedszkolnym.

Patronem honorowym biegu został Senator RP prof. Jerzy K.Smorawiński. W biegu tym wzięło udział ponad 120 biegaczy, w tym czołówka kraju, prezydenci Gniezna i Poznania, goście z Kenii, Białorusi, Węgier, Niemiec, Holandii i Rosji. Oprawę biegu wzbogacił swoją obecnością prawie 2 tysięczny tłum kibiców, którzy dodawali skrzydeł biegaczom podczas zmagań na tej atrakcyjnej trasie (4 pętle po 2,5km w centrum miasta).

Rywalizację generalną zwyciężył Kasimili Simon z Kenii uzyskując fenomenalny czas 00:28:26! W kategorii kobiet zwyciężyła olimpijka z Atlanty – Małgorzata Sobańska 00:34:06.

Od V edycji w 2007 roku, Międzynarodowy Bieg Zjednoczonej Europy zmienia nazwę  na ,,Bieg Europejski”.

10-kilometrowy bieg na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych miasta Gniezna i gromadzi na starcie każdego roku rekordową ilość uczestników a w śród nich wspaniałych biegaczy polskich i zagranicznych.

Pierwszy bieg zgromadził 120 biegaczy, ostatni – XVII – ponad 1700

A nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa … 🙂

Więcej informacji nt. biegu, zdjęcia, wyniki oraz szczegóły dotyczące rejestracji udziału w najbliższej edycji znaleźć można na stronie www.biegeuropejski.pl

Dwa biegi organizowane przez nasz klub: XXIX Bieg Lechitów oraz IV Bieg Zjednoczonej Europy otrzymały certyfikat ZŁotego Biegu.

Gnieźnienski Bieg Niepodległości

11 listopada 2015 roku, dokładnie w 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ulicami Pierwszej Stolicy sportowcy, na czele z inicjatorem biegu, Prezydentem Gniezna, pokonali dystans 11 kilometrów w pierwszej edycji Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości. Ideą przedsięwzięcia jest połączenie aktywności fizycznej z ważną dla każdego Polaka rocznicą.
Bieg startuje spod gnieźnieńskiej katedry  11 listopada dokładnie o godzinie 11:11. Meta biegu umiejscowiona jest na płycie Rynku. Tam na zawodników czekają medale, rogale Marcińskie, grochówka i ciepłe napoje. Za pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych, oraz dla najlepszego gnieźnianina i gnieźnianki, ufundowana jest nagroda pieniężna, w wysokości 11111 groszy.
Więcej informacji nt. Biegu, zdjęcia, wyniki oraz szczegóły dotyczące rejestracji udziału w najbliższej edycji znaleźć można na stronie www.BiegNiepodleglosci.gniezno.pl

Podczas XIII Galii Orły Gnieźnieńskiego Sportu (26.01.2018), w kategorii Impreza Roku 2017, laureatem został 40. Bieg Lechitów.